חדשות האתר

 


הקלק כאן ותוכל ליהנות מעדכונים שוטפים ומהטבות שונות

חדש - קבוצת רכישה לביצוע מסחר בבורסה בחו"ל - תנאים אטרקטיביים במיוחד - לפרטים והצטרפות צור קשר

מסלולי מסחר בבורסה בישראל - תנאים אטרקטיביים במיוחד - צור קשר

לקבלת מידע נוסף אודות מערכות מסחר אוטומטי, מסחר בבורסה בארץ ובחול ועוד 0522963563 go4it@017.net.il

למעבר לזירת הפורומים לחץ כאן

 

 

השקעה בשוק ההון

במסגרת מאמר זה נציג בפני המשקיע המתחיל כלים שונים כיצד להתמודד עם השקעה בשוק ההון הישראלי, אילו דברים עליו לקחת בחשבון כשהוא מתחיל לסחור בבורסה ומהם הדברים עלהם חלה החובה עליו לשים דגשים.

חלק לא מבוטל מהתושבים במדינת ישראל הינם שכירים המשתכרים משכורת חודשית קבועה, הקושי להינות מרווחה כלכלית בעצם היותך שכיר ברור ומובן.

הרעיון בהכנסה נוספת עלה במוחם של לא מעט מהשכירים וחלקם אף ניסו מזלם במספר תחומים שונים.קיימות מספר דרכי השקעה לשכיר אשר עשויות להניב הכנסה נוספת, אחת מהדרכים הינה השקעה בשוק ההון.

כיצד מתחילים לסחור בשוק ההון ?

הצורך העז להרוויח כסף מהיר וקל מסוכן מאוד, במיוחד בתחילת הדרך בעייתי במיוחד. בתחילת הדרך ההתלהבות גוברת על ההיגיון הבריא ולא מעט משקעים מאבדים את השקעתם כבר בתחילת דרכם.
לצורך " עשיית סדר " נחלק מדריך זה למספר שלבים בהם המשקיע בשוק ההון צריך לפעול, לבדוק וללמוד.
בשלב ראשון של התוכנית עליך להגדיר ציפיות ודרישות מההשקעה בשוק ההון.
כאשר אתה נכנס לתחום עיסוק חדש עליך לדעת לחלק ולמתג את התחום למספר שלבים מדורגים על מנת להגיע לרמה מקצועית הנכונה ובמקרה שלנו השגת תשואות חיוביות בשוק ההון.
עוד לפני שתתחיל לסחור עליך לענות לעצמך על מספר שאלות שישמשו אבני דרך עבורך בהשקעה בשוק ההון.

מהו סכום ההשקעה אותו אתה מוכן להשקיע ? האם הכסף מיועד לדברים מהותיים בחייך כגון רכישת דירה,חינוך לילדים וכו' ? האם אתה מוכן להשקיע כסף זה בשוק ההון תוך ידיעה שאתה עשוי להפסידו ולסכן את עתידך הכלכלי ?האם כמשקיע, אתה מוכן להפסיד כסף בבורסה ? האם אתה מודע לכך שהפסדים הם חלק מההשקעה בבורסה ?האם אתה תנהל את תיק ההשקעות או שתבחר מנהל תיקים מקצועי ?אצל איזה מנהל תיקים או ברוקר להשקיע ? האם כדאי לבצע פעולות דרך הבנק ? האם להשקיע בשוק ההון דרך חשבון העו"ש האישי שלך בבנק ? האם דרך בית השקעות ?האם כמשקיע, אתה מכיר ויודע כיצד להשתמש בכל המכשירים הפיננסיים אשר עומדים לרשותך ב- בורסה לניירות ערך ? האם אתה יודע כיצד מתנהג כל נייר ומהיא רמת הסיכון הטמונה בו ? מהיא התשואה הנדרשת מתיק ההשקעות שלך ? מהו הסיכון המקסימלי אותו אתה מוכן לקחת ?

המנטליות הישראלית הנפוצה הינה שאנו חושבים ובטוחים שאנו יודעים לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר ושלא נזדקק לאיש מקצוע. רוב המשקעים אינם יודעים כיצד להשקיע בצורה מקצועית בשוק ההון.
השקעה בשוק ההון דורשת ידע נרחב וזאת על ידי זיהוי מגמות עיקריות, שינויים מאקרו כלכלים, השקעה ב- מניות " הנכונות " ושימוש בכלים פיננסים רבים ומגוונים על מנת למקסם רווחים.
ההחלטה על השקעה בשוק ההון באופן עצמאי צריכה להיות החלטה מקצועית וחד משמעית אשר תגרור רצף החלטות שישפיעו על מהלך חייך בצורה כזו או אחרת.
השאלה החשובה לאחר לקיחת ההחלטה זו היא, כיצד להשקיע בשוק ההון ? וכאן מתחיל השלב השני.
בשלב זה נביא בפניך דוגמאות ללבטים וקשיים שאתה עשוי להיתקל בהם בבואך לנהל תיק השקעות בצורה עצמאית.

כידוע קיימים ניירות ערך שונים לדוגמה קרנות נאמנות שמיעלות את ההשקעה לציבור המשקיעים, אך גם את קרן הנאמנות יש לדעת כיצד לבחור, האם לבחור לפי ביצועי הקרן בהשוואה למתחרות, שווי הנכסים, דמי הניהול, התמחות הקרן, באיזו מניה לבחור ? האם לסחור באופציה של המניה בכך להגדיל את הסיכון ואולי אף את הרווחים ? האם לסחור ב- אופציות מעוף ? האם אתה מכיר את התנהגות ניירות הערך שהוזכרו, וכאלה שלא הזכרו.
המסקנה המתבקשת היא שחובה להשקיע במכשירים פיננסיים בשוק ההון רק לאחר שיודעים את התיאוריה ורק לאחר שמשקיעים בצורה וירטואלית ובונים את "המשקיע שבך " בצורה יסודית ומקצועית.

את הידע התיאורטי משיגים על ידי מעקב יומיומי אחרי הנעשה ב -שוק ההון, מעיתונים כלכליים, מספרות מקצועית ומקורסים מקצועיים. ידוע הדבר כי על מנת להרוויח כסף בשוק ההון חייבים להוציא כסף. למתחילים יש שתי אלטרנטיבות מרכזיות, האחת לזרוק את הכסף לבורסה ולחשוב שהם מנהלים את תיק ההשקעות. השנייה היא ללמוד בצורה מקצועית ועקבית ולהיכנס לשוק באיטיות ולאחר השקעת לימוד, תכנון ומחשבה.
בשתי האפשרות אתה עשוי להפסיד כסף, אך איזו אפשרות עדיפה ? תאר לך את ההרגשה שהפסדת 50% מהנכסים שלך בבורסה. לעומת השקעה של כמה אלפי שקלים בלימוד קורסים, קניית ספרים, מנוי לאחד העיתונים הכלכליים,תוכנות מסחר אוטומטי ועוד....
סכום ההשקעה הראשוני הוא חלק מהתוכנית ומכונה בפי הסוחרים " דמי לימוד ", יש להתכונן פיננסית להוצאה כספית על הלימודים.כלומר יש צורך בתת תוכנית אשר תפרט את תהליך הלמידה.

לאחר תהליך הלמידה עליך להתחיל להשקיע בשוק ההון באופן וירטואלי, באתרים רבים ניתן לנהל את תיק ההשקעות בצורה שקופה לחלוטין עד כדי אמיתית. מבצעים פעולות כראות עיננו ובודקים את ההישגים או התשואה של התיק.
בהשקעה הוירטואלית אנו ממליצים להשתמש במספר רב ככל הניתן של מכשירים פיננסים שונים כגון אג"ח, אג"ח להמרה, מניות, קרנות נאמנות, אופציות מעו"ף, כתבי אופציה ותעודות סל.
בנוסף לניהול התיק הוירטואלי יש לנהל יומן רישום אשר תסכם בו את הפעולות שבוצעו בתיק ותסביר לעצמך מדוע כמשקיע בוצעה הפעולה, קניה או מכירה או דילוג על ההשקעה כזו או אחרת. היומן חייב לשקף את ההתלבטויות ואת חוסר הביטחון בקבלת ההחלטה. חלה עליך חובה לבצע למידה מטעויות והפקת לקחים יסודית.
לדוגמא מכירה מוקדמת של נייר ערך שגלית שלאחר המכירה הוא עלה בעוד אחוזים רבים, מכירה מאוחרת של נייר ערך או אי קניה של נייר ערך בעיתוי הנכון וכדומה.

את תיק ההשקעות הוירטואלי יש להפסיק לנהל לאחר הבנה אמיתית וכנה שמסוגלים לנהל את הכסף האמיתי לבד ובמקצועיות.
ההערכה לתקופת שבה צוברים ידע תיאורטי כהכנה לניהול תיק וירטואלי ? כחצי שנה.
ההערכה לתקופת שבה צוברים ידע מעשי וירטואלי ? כשלושה חודשים.
לאחר 9 חודשים אמורים להיות  מוכנים מקצועית ומנטאלית להשקיע כסף בבורסה.

אנו חברת GO4IT השקנו את מערכת Go4iTrainer אשר הינה סימולטור למסחר בבורסה ,בסימולאוטר קיימים שני מצבי מסחר בהם המשקיע בשוק ההון יכול להיעזר, מצב ראשון מסחר מול נתוני שוק ההון מוקלטים ומצב שני, מסחר מול נתוני שוק ההון בזמן אמת, המערכת "  קונה ומוכרת " ניירות ערך כפי שהגדיר המשקיע, מציגה רווח והפסד, אך בפועל הקניה אינה מתבצעת ולסוחר ניתנת האפשרות לערוך בדיקות וסטסטיקות אודות שיטת המסחר שלו והתנהלותו כמשקיע בשוק ההון.

השלב השלישי
הוא שלב מציאת הברוקר שאיתו אתה כמשקיע בשוק ההון תבצע פעולות.את הברוקר יש לבחור על פי מספר קריטריונים: עמלות קבועות ומשתנות, עמלות מינימום לעסקה, מהירות השירות, מהירות ביצוע וביצוע הוראות דרך האינטרנט. כמו כן מומלץ להתייעץ עם משקיעים מקצועיים בשוק ההון לגבי הברוקר המועדף ולקבל הצעות ממספר ברוקרים.תוכל לעשות זאת גם דרך פורום שוק ההון בו יש לא מעט משקעים מנוסים ומקצועיים.
אגב, מומלץ שלא להשקיע בבורסה דרך הבנקים היות והעמלות אותם הם גובים מאוד יקרות ואף קיימות בבנקים עמלות אשר אינן נהוגות במסחר דרך בית השקעות.
לאחר שפתחת חשבון ל מסחר בבורסה דרך הברוקר מומלץ ללמוד את מערכת המסחר לפני ביצוע פעולות וזאת כדי למנוע טעויות טכניות מראש בהוראות ביצוע פעולה.זכור גם טעיות טכניות עשויות לעלות לך בהפסדים צורמים.

השלב הרביעי
הוא ביצוע הפעולות וניהול תיק ההשקעות, אנו ממלצים לך לגוון את תיק ההשקעות במספר מכשירים פיננסים שונים ולא לגוון במספר מניות של חברות מסוימות על מנת לפזר סיכונים בצורה יעלה ונבונה.
עליך לגוון את תיק ההשקעות בניירות ערך שונים, כגון : כתבי אופציה, תעודות סל, קרנות נאמנות ,אג"ח ממשלתי, אג"ח להמרה והגנה על תיק ההשקעות ע"י אופציות מעו"ף.

עליך להשקיע בשוק ההון רק לאחר שאתה יודע בדיוק היכן אתה משקיע את הכסף ומהי ההתנהגות של כל נייר ערך אשר מרכיב את תיק ההשקעות שלך. יש לבנות תת תוכנית שתפרט את מרכיבי תיק ההשקעות לפי רמת סיכון ותשואה.

עליך לדעת מהו הסכום שאותו אתה מוכן להפסיד בבורסה. מתחת לסכום הנ"ל עליך לצאת מהנייר ערך ( להפעיל סטופ לוס )  ולנסות להבין מדוע הפסדת כסף. תחזור לבורסה רק לאחר שאתה יודע היכן הטעות ואילו לקחים הפקת ממנה ועם תוכנית השקעה חדשה.
במידה והרווחת כסף ומכרת את הניירות הערך ( טייק פרופיט ) , אנו ממלצים לך, בשלב הראשוני שלך כמשקיע בשוק ההון, לא להשקיע את הרווחים באותו נייר ערך אלא להשקיע או את הרווחים או את הקרן בחזרה. אנו ממלצים לך להשקיע מחדש את הקרן, ואת הרווחים להעביר לאג"ח או למכשיר פיננסי המסוכן בדרגה אחת פחות ממקור ההשקעה.
לדוגמה, נניח כי כי הרווחת ממניות רווחים בשווי של 20,000  שח, מקרן בשווי  100,000 ש"ח , עליך לסגור את הפוזיציה, להשקיע שוב 100,000 ש"ח במניות ואת הרווחים להשקיע באג"ח להמרה, אג"ח ממשלתי או מק"מ אשר ידועים ברמת סיכון פחותה.

טיפים נוספים:
כמשקיע בשוק ההון עליך להיות ער לשינויים מאקרו כלכלים המשפיעים על המשק ועל הבורסה.
חייבת להיות לך היכולת להגיב לאירועים בכל רגע נתון. אי היכולת להגיב עלולה לגרום להפסדים צורמים ולירידה ברווחיות התיק.
חובה עליך להיכנס לפוזיציה רק לאחר קביעה של מחיר ההפסד הצפוי שאתה מוכן לספוג ( STOP LOSS ) וקביעה של מחיר היעד ( TAKE PROFIT ). כאשר ההגעה למחיר היעד מומשה, יש לנהל את הפוזיציה בהתאם.כגון: האם להמשיך להחזיק בנייר הערך ? האם למכור את נייר הערך ? האם חל שינוי בחברה שהשקעת בה שמצדיק המשך אחזקת נייר הערך כרגע ובעתיד ? האם להקטין את שווי ההפסד הצפוי לפוזיציה רווחית ?  ( trailing stop)
מומלץ להכיר את השווקים בחול ובעיקר את השוק בארה"ב מכוון שהשווקים בארה"ב משפיעים באופן מיידי על השוק המקומי ועל רוב השווקים בעולם.
מומלץ להיכנס לאתרי הבית של חברות ולהירשם לקבלת הודעות אוטומטיות למייל.
בנוסף מומלץ לקרוא אודות החברות באתר מאיה המציג נתונים חשובים על כל החברות בבורסה הישראלית.
מומלץ לפעול להעשרת מקורות הידע באופן מתמיד. עליך לזכור שעל מנת להרוויח הרבה כסף בבורסה יש לשלם כסף. על ידע אסור לחסוך, לאורך זמן זה ישתלם לך.

לסיכום, בניית תוכנית מסחר מדויקת ולאחר מחשבה מעמיקה תאפשר למשקיע בשוק ההון לסחור בשיטתיות ובצורה מקצועית שלא תבייש אף מנהל תיקי השקעות ואולי אף טובה יותר.

להלן עיקר השלבים שהוזכרו במסגרת מאמר זה :
1. שלב ההבנה שיש צורך בהכנסה נוספת, סיכום ההגדרות והדרישות.
2. תת תוכנית - שלב הלימוד התיאורטי והמסחר הוירטואלי.
3. מציאת הברוקר המתאים.
4. תת תוכנית המפרט את מרכיבי התיק לפני ביצוע הפעולות.
הזרמה מבוקרת של כסף לבורסה וניהול התיק.
הפקת לקחים מטעויות. המשך התמקצעות והתייעלות.

עליך לזכור כי ככל שההשקעות תנודתיות יותר, הן מסוכנות יותר וככל שמרכיב ההשקעות התנודתיות גדול יותר בתיק, תיק ההשקעות ידרוש מהמשקיע יותר ויותר השקעה של זמן פנוי, מעקב וכושר עמידה נפשי.

השאלה החשובה ביותר היא, עד כמה אתה כמשקיע  מוכן ללכת רחוק בניהול התיק ?
כאשר אתה עוסק ב - ניהול התיק השקעות חשוב מאוד לשים לב לזמן ההשקעה שניהול התיק דורש מסה"כ הזמן הפנוי.
האם זמן ההשקעה שווה את התשואה ? את הסיכון ? האם מחוסר זמן תיק ההשקעות הוזנח וכרגע התיק אינו מנוהל הייטב או בחוסר יעילות ?

חשוב להבין שניהול תיקי השקעות הוא עבודה מהבוקר ועד הערב. ניהול תיק ההשקעות הוא מקצוע. במידה וניהול התיק מקשה על אורך החיים וגורם למתחים ולעצבנות, אנו ממלצים לך להעביר את ניהול תיק השקעות לידיים מקצועיות או להעביר את הנכסים להשקעות בנכסים אשר פחות תנודתיים הדורשים פחות מעקב, כגון אג"ח ממשלתי, מק"מ, קרנות נאמנות מתמחות, גמישות, שקליות וכדומה.

לא פעם אתה עשוי למצוא כי חוסר עניין, חוסר התלהבות, חוסר בחדשנות בתיק ההשקעות יוביל את התיק להפסדים ואותך המשקיע לאכזבה גדולה, על הזמן שבוזבז, על הכסף שאבד ועל תחושת ההחמצה.לכן למסחר וירטואלי יש חשיבות מאוד גבוהה, משקיעים אשר לא יוכלו לנהל תיק וירטואלי בסבלנות, בדייקנות תוך כדאי עמידה ביעדים ולימוד מטעויות, יתקשו מאוד לנהל תיק השקעות אמיתי ולהצליח במשימה.

כיצד ניתן לסחור בבורסה ?
על מנת לבצע מסחר עצמאי בבורסה, עלינו להעזר בשירותיהם של חברי בורסה. חברי בורסה הם ברוקרים ובנקים אשר סוחרים ב - בורסה לניירות ערך ומעבירים פקודות קנייה ומכירה לבורסה. בשונה מבעבר, מתבצע מסחר בבורסה און ליין מה שמאפשר נגישות וזמינות לכל האינפורמציה הרלוונטית הן למשקיעים העתידיים והן לסוחרים השונים בבורסה.
זה המקום ליידע אותך כי אנו בחברת GO4IT הקמנו קבוצת רכישה בעניין עמלות מסחר בבורסה והטבות מסחר אטרקטיביות במיוחד אשר כוללות אף כלי מסחר ייחודיים כגון תוכנת סטופ לוס אוטומטי

הנך מוזמן ליצור קשר ולהתחיל להשקיע בשוק ההון בצורה מקצועית ובתנאי מסחר אטרקטיביים במיוחד.


גולשים שהתעניינו במאמר זה התעניינו גם :
פורום אופציות מעוף

•מידע זה מוגש כאינפורמציה בלבד.
•אין במאמר זו להוות המלצה או חוות דעת בקשר לעיסוק במסחר בבורסה.
•קבלת החלטה כלשהי המתבססת על מאמר זה הינה על אחריותו של הקורא בלבד.